Psychotronika czy ezoteryka

Interesuje Cię psychotronika i ezoteryka? Zobacz co ciekawego możemy Ci zaproponować

Zobacz także: Sklep Ezoteryczny

piątek, stycznia 18, 2008

Medytacje ułatwiają życie - Lorin Roche (Ezoteryka)

Książka "Medytacje ułatwiające życie" jest podręcznikiem i przewodnikiem po różnych technikach medytacyjnych. Jak stary, mądry przyjaciel-nauczyciel, krok za krokiem, prowadzi w ciekawy świat doznań, uczuć i wewnętrznego rozwoju.

Medytacja nie jest oddawaniem czci komuś lub czemuś. Jest to stan, w którym zawiera się każdy możliwy nastrój, wszystkie emocje i każdy element ludzkiego bytu. Praktyka medytacyjna pomaga w samoregulacji i samouzdrawianiu, przez co organizm jest przygotowanydo pracy, zabawy, snu i wszystkich przyjemności życia.

Stan bezpieczeństwa i samoakceptacji osiągnięty przez odpowiednio dobrane medytacje zaowocuje wyostrzeniem uwagi i wewnętrznym spokojem.

Fragment książki:

Czy kiedykolwiek...

- Tuż po przebudzeniu, zanim otworzyłeś oczy, leżałeś z przyjemnością, kiedy twój umysł swobodnie dryfował?
- Patrzyłeś na nocne niebo i byłeś zachwycony i oszołomiony jego bezmiarem?
- Zasłuchałeś się tak głęboko w ulubioną muzykę, że całkowicie rozpłynąłeś się w oceanie dźwięków?
- Czułeś dreszcz przeszywający twoje ciało, kiedy się kochałeś? W momencie orgazmu wypełniały cię lśniące ognie fajerwerków i czułeś, jak twoje ciało migocze i pulsuje spokojem?
- Wdychałeś wspaniały zapach, na przykład ulubionej potrawy, kiedy byłeś tak głodny, że prawie omdlewałeś?
- Siedziałeś nad rzeką świadomy jej stałego przepływu i czułeś całkowity spokój?
- Byłeś tak zakochany, że wydawało ci się, iż twoje serce zmieniło się w światło?

... Jeśli tak, to znaczy, że doświadczyłeś stanu medytacji. Są to spontaniczne przeżycia, które przeważnie trwają od kilku sekund do kilku minut. Wtedy poszerzają się granice twojej uwagi i dotykasz samej esencji życia. Człowiek miał takie przeżycia zanim powstał język, zanim mógł o nich opowiedzieć.
Medytacja nie różni się niczym od wyżej opisanych naturalnych, spontanicznych przeżyć, z wyjątkiem tego, że jest działaniem zamierzonym. Tym, co nazywam "techniką medytacji" jest koncentracja uwagi na rytmie naszych doznań, obserwacja ich kolejnych faz i ciągłe powtarzanie tego, by osiągnąć świadomość zachodzących w nas procesów. "Praktykowanie medytacji" to przede wszystkim nauka skupiania uwagi, a płynącym z niej pożytkiem jest wykorzystanie tej umiejętności w codziennym życiu. Medytacja pomaga w rozwoju zdolności.
Każdy z nas na chwilę staje się joginem, na przykład wtedy, gdy przystaje by powąchać różę. W tym momencie świadomość jest jednością ze wspaniałym zapachem. Kiedy całym sobą rozkoszujesz się zapachem, wtedy zachodzą pozytywne zmiany na głębszym poziomie jaźni i jesteś w przymierzu z życiem.

Witaj
Coś spowodowało, że zainteresowałeś się medytacją. Może była to ciekawość, chęć zbadania tego stanu, tęsknota za wypoczynkiem i spokojem, czy też rada przyjaciela lub lekarza. Bez względu na przyczynę - witaj.
Medytacja jest wspaniałym prezentem, jaki możemy sami sobie sprawić. Jest to droga, która prowadzi do dogłębnego poznania życia przez wgląd w siebie, przez dotknięcie, na moment, swej prawdziwej natury. Podczas medytacji na krótko wycofujesz się ze świata, by powrócić do niego z bardziej wrażliwą percepcją.
Jeśli jeszcze nigdy nie medytowałeś, to książka ta będzie dla ciebie doskonałym przewodnikiem, służącym zapoznaniu się z niektórymi najprostszymi i najpopularniejszymi technikami medytacji stosowanymi na Zachodzie. Wszystkie one są na tyle łatwe, że możesz praktykować je samodzielnie; polegają przede wszystkim na skupianiu uwagi na oddechu, wsłuchiwaniu się w ciche dźwięki i obserwacji przepływających myśli. Możesz zacząć od ćwiczeń trwających jedną lub dwie minuty, a wraz ze wzrostem umiejętności stopniowo przedłużać czas sesji.
Jeśli już kiedyś medytowałeś, prawdopodobnie kilka razy zaczynałeś i przerywałeś praktykę, poszukując technik najodpowiedniejszych dla swego charakteru i sposobu życia. Może medytacji uczył cię przyjaciel, brałeś udział w zajęciach grupowych czy też miałeś nauczyciela, jednak żadne z poznanych technik nie odpowiadały ci. Może to było jak z butami, które pasują kiedy mierzymy je w sklepie, ale są niewygodne, kiedy zaczynamy w nich chodzić. Moje podejście do medytacji polega na tym, żeby to, co zwykle wydaje się przeszkodą w jej praktykowaniu - zajęty umysł, który nigdy nie zaznaje wytchnienia, długie godziny w pracy, żądze - zamienić w czynniki jej sprzyjające.
W tej książce zapoznasz się z ćwiczeniami, które pomogą ci w praktykowaniu medytacji i nauczą cię jak dostosować technikę do własnych indywidualnych potrzeb. Może te ćwiczenia sprawią, że medytacja będzie dla ciebie łatwiejsza, naprawdę relaksująca i bardziej atrakcyjna.
Praktykę medytacji możesz rozpocząć w każdym momencie życia, nie musisz się w tym celu zmieniać. Nie ma takich technik, których nie można by opanować. Żeby medytować, nie trzeba siedzieć w niewygodnych pozycjach czy też przestrzegać uciążliwych reguł.
Jeśli poświęcisz czas na zbadanie, które techniki są dla ciebie najlepsze, z pewnością zdobędziesz skuteczne narzędzie by wzbogacić swe życie. Celem twojej pracy jest rozbudzeniu w sobie ciekawości i chęci przeżycia przygody. W nagrodę zdobędziesz większą umiejętność skupiania uwagi na życiu i na miłości.
Nieomal zawsze medytacja kojarzy się nam z życiem za murami klasztoru. Przekonanie, że medytując należy siedzieć nieruchomo, opróżnić swój umysł ze wszelkich myśli, dotknąć wyższych poziomów duchowych, zabić ego oraz rozwijać w sobie dystans do świata zewnętrznego - pochodzi z duchowej tradycji eremitów. Taki wzorzec może jest dobry dla mnicha, ale jest trucizną dla człowieka żyjącego aktywnie w świecie. Nie ma tu reguł uniwersalnych, tak jak reguły ping-ponga nie znajdują zastosowania w tenisie, golfie, siatkówce czy innych grach sportowych.
Medytacja to bliski kontakt z istotą własnego ja. W osiągnięciu tej bliskości przeszkadza wszelka forma przymusu, poczucie, że stosuje się technikę, która nie wypływa z ciebie, która pochodzi z zewnątrz.
Medytacja może i powinna być czymś, co robisz spontanicznie - jak sięgnięcie po kubek z herbatą, po jabłko, czy po telefon by porozmawiać - innymi słowy, powinna być bezpośrednią odpowiedzią na potrzeby ducha i ciała. Medytacja powinna być czynnością, na którą niecierpliwie czekasz, kiedy rano wstajesz z łóżka, czymś, co pomaga ci się obudzić i przygotować do kolejnego dnia. Może będzie pomocna po powrocie z pracy, kiedy przekroczysz próg domu, by się zrelaksować i zregenerować. W rzeczywistości medytacja nie jest "lepsza" niż siedzenie na kanapie z kieliszkiem wina i słuchanie ulubionej muzyki. Medytacja może ci sprawiać taką samą przyjemność, ale daje więcej wewnętrznego spokoju, korzystniej działa na cały organizm i jest tańsza. Swobodne, spontaniczne zbliżenie się do własnego ja sprawia, że medytacja będzie dla ciebie łatwa, przyjemna i przyniesie ukojenie.
Traktowanie medytacji jak przyjemności pomoże ci w rozbudzeniu instynktów, które są idealnym doradcą w wyborze najlepszej dla ciebie techniki, ponieważ wywodzą się one z tego samego źródła, co twoje pragnienia i potrzeby. W tym wypadku konieczny jest kontakt ze swoimi instynktami, ponieważ w medytacji ty sam jesteś przewodnikiem dla siebie. Jej pozytywny wpływ niebawem zauważysz w codziennym życiu.
Twoje instynkty niekoniecznie muszą prowadzić na ścieżkę "duchowości". Właściwie są one nastawione na sprawy przyziemne, tj. na przetrwanie; są egoistyczne i spontaniczne. Instynkty są to samorzutne reakcje organizmu, dzięki wysublimowanej wrażliwości. Często są one w pierwszej kolejności odrzucane przez ludzi, kiedy wchodzą oni na ścieżkę duchową, a przecież instynkty są esencją duchowości, reprezentują głęboką mądrość. To dzięki nim poznajemy i badamy otaczający nas świat, utrzymujemy się przy życiu, rozwijamy, komunikujemy i wchodzimy w relacje z innymi, rozmnażamy się i radujemy. W człowieku istnieje chęć zgłębienia medytacji, która jest równie instynktowna jak potrzeba rozmowy, jak praca, jak seks, jak potrzeba zabawy. Duchowość ukazuje się w pełni wtedy, kiedy wszystkie nasze instynkty współdziałają ze sobą. Kiedy cała natura ludzka staje się jednością.
Medytacja nie jest oddawaniem czci komuś lub czemuś, ani też nie jest wyrazem ignorancji. Jest to stan, w którym zawiera się każdy możliwy nastrój, wszystkie emocje i każdy element ludzkiego bytu; na tym polega jej prostota i wyzwanie, jakie nam stawia. Dlatego doradzam, by fundamentalnym czynnikiem twego stosunku do medytacji była całkowita, szczera otwartość do samego siebie. W takim szczerym podejściu tak samo ważny jest istniejący w tobie buntownik, jak i ten prawdziwie poszukujący. Impuls, który mówi: Nie chce mi się dziś medytować jest równie użyteczną informacją jak impuls: Chcę dziś medytować. To ważny dzień.
Medytacja może być szczególnie korzystna dla tych z nas, którzy dużo pracują i mają bardzo mało czasu dla siebie i rodziny; wpływa ona na ogólną poprawę kondycji zdrowotnej i wzmaga odporność organizmu, powoduje skumulowanie energii, ułatwia nam relacje i umożliwia prawdziwe zaangażowanie się w nie. Otwiera całkowicie nowy świat dziękczynienia, zastanowienia i pomyślności. Medytacja powinna stać się naturalną częścią naszego życia. Z tej książki dowiesz się jak dopasować praktykę medytacji do zmieniających się warunków twojego życia.
Jeśli żyjesz aktywnie i wiele godzin spędzasz w pracy, to pragniesz spokoju i odpoczynku. Potrzeba ta nie jest narzucona, lecz wypływa z ciebie. Ta potrzeba nazywa się "chcę wakacji" - i możesz ją zaspokoić, jeśli się jej poddasz. Medytacja spełnia takie głębokie pragnienia i umożliwia, by wiodły nas do naszego świata wewnętrznego. Medytując, doznajesz przyjemności i właśnie to poczucie komfortu jest jednym ze sposobów przekonania się, że robisz to dobrze. Motorem medytacji są nasze najgłębsze pragnienia, a nie poczucie obowiązku i dyscyplina.
Nikt, kto prowadzi normalne, aktywne życie, nie powinien podejmować prób opróżniania swego umysłu z wszelkich myśli, cokolwiek by to znaczyło. Oczywiście, kiedy siedzisz nieruchomo i medytujesz, dochodzisz do tego, że skupiasz się poza myślami, ale istotne jest to, że każda próba przymusu odniesie odwrotny skutek. Przymus powoduje, że stajemy się niespokojni. Ludziom, którzy żyją aktywnie we współczesnym świecie, medytacja może pomóc we wzmocnieniu ich ego i wzniecić w nich pasję do czegoś. Im głębiej wchodzisz w swoją pasję, tym łatwiej będziesz wychodził poza nią, do miejsc całkowitego odprężenia Można powiedzieć, że medytacja ma w sobie coś z erotyzmu, tak jak masaż lub słuchanie dobrej muzyki. Powinniśmy docenić ten subtelny, słodki dreszcz przechodzący przez ciało, wnikający w każdy jego zakątek. Medytacja pomaga organizmowi w samoregulacji, sprawia, że jest przygotowany do pracy, zabawy, snu i wszystkich przyjemności życia. Powiedzmy, że wracasz z pracy do domu i masz pół godziny na przygotowanie się do spotkania z ukochaną osobą. Co robisz? Jeśli potrafisz medytować, to na pewno poświęcisz kilka minut na medytację, ponieważ jednym z jej największych dobrodziejstw jest to, że umożliwia ona głębokie uczestniczenie w każdym doświadczeniu zmysłowym, otwiera ci drogę do życia, w którym będziesz wrażliwy na bodźce, będziesz miał większą zdolność nowego postrzegania świata.
Wiadomo, że jedzenie najbardziej smakuje tym, którzy cały dzień ciężko pracowali i są bardzo głodni. Woda najbardziej smakuje tym, którzy przebywają na słońcu i są spragnieni. Medytację najlepiej poznają ci, którzy jej najbardziej potrzebują, którzy żyją aktywnie, realizują swoje plany, pragnienia i ambicje. Medytacja powinna być luksusem i rozkoszą. Powinna być tym, co pozwoli ci uświadomić swoje prawdziwe pragnienia, tęsknoty i przygotować się do ich zrealizowania w takim stopniu, w jakim jest to możliwe i etyczne. Jeśli zgubisz drogę do swoich najgłębszych pragnień i tęsknot, co będzie twoją kotwicą? Pogląd, według którego medytacja ma doprowadzić cię do pozbycia się lub patrzenia z dystansem na swoje pragnienia i ego jest nonsensowny. Kiedy ludzie rezygnują z pragnień, tracą ochotę do życia.
Chcesz medytować, aby mieć lepsze relacje z samym sobą i ze światem. To znaczy mieć lepszy kontakt między wewnętrznym źródłem miłości, pasji, hojności i ciekawości a światem zewnętrznym i relacjami, w których wszystkie te właściwości są konieczne. Praktyki medytacyjne przedstawione w tej książce są prostymi ćwiczeniami, które mają na celu pobudzenie uwagi zmysłów, co pomoże ci bardziej spontanicznie reagować na wszystko, co spotyka cię każdego dnia.
Tęsknota najlepiej wskazuje ci to, czego naprawdę potrzebujesz. Dlatego musisz dowiedzieć się za czym tęsknisz. Zagłębiaj się w sobie i odkryj, czego naprawdę gorąco pragniesz. Zaznajomienie się z własnymi pragnieniami i tęsknotami poprowadzi cię prosto do twego serca, nie do piekła. Jeśli lubisz jakąkolwiek muzykę to już coś wiesz o swoich tęsknotach - po prostu zauważ co rozbudza się w twoim ciele, kiedy słuchasz całym sobą ulubionych utworów. Zwróć uwagę, czego najchętniej słuchasz i kiedy. Ten sam instynkt, który mówi ci, jakiej muzyki słuchać, pokieruje cię w wyborze techniki medytacji najodpowiedniejszej dla ciebie.
Bądź ostrożny w swej podróży. Bezpieczeństwo w wędrówce przez życie zapewni ci uwaga i wewnętrzny spokój. Bądź wrażliwy na piękno. Medytacja przemawia za prostotą; za prostotą oddechu przepływającego, dniem i nocą, tak długo jak żyjemy.



Kup Medytacje ułatwiają życie - Lorin Roche w CzaryMary.pl