Psychotronika czy ezoteryka

Interesuje Cię psychotronika i ezoteryka? Zobacz co ciekawego możemy Ci zaproponować

Zobacz także: Sklep Ezoteryczny

wtorek, maja 09, 2006

Lecznicze przysmaki - Teresa Lewkowicz-Mosiej

Wyniki najnowszych badan wykazuja, ze w dziko rosnacych ziolach znajduje sie cale bogactwo zwiazkow o dzialaniu antybiotycznym, zwiazkow mineralnych, witamin i bardzo wiele innych substancji, ktore sa niezbedne dla zdrowego i silnego organizmu. Dzieki ich dobroczynnym wlasciwosciom mozemy nie tylko utrzymac dobra kondycje fizyczna i psychiczna, ale rowniez wzmocnic nasza odpornosc.

Wystarczy urozmaicic nasze domowe menu o kilka wybranych ziol, aby poprawic swoja aktywnosc i przedluzyc mlodosc. O leczniczych wlasciwosciach, dzialaniu i zastosowaniu cennych roslin dowiesz sie z ksiazki, ktora wlasnie trzymasz w reku.

Fragment:

JALOWIEC POSPOLITY
Jalowiec pospolity (Juniperus communis L.) jest dwupiennym krzewem, a niekiedy niewielkim drzewkiem o szarobrunatnej, wloknistej korze i gietkich pedach pokrytych ostrymi, szarozielonymi iglami. Jego owockami sa kuliste, prawie czarne szyszkojagody pokryte cienka warstwa woskowego nalotu. Po rozgryzieniu maja smak poczatkowo slodkawy, przechodzacy pozniej jednak w gorzkawy, korzenny z zywicznym posmakiem.
W Polsce jalowiec spotyka sie najczesciej w rzadkich, widnych lasach, na slonecznych wzgorzach i nieuzytkach. Rosnie dobrze nawet na suchych, piaszczystych i jalowych (stad nazwa) glebach.
Do celow leczniczych oraz kulinarnych uzywa sie owockow - szyszko-jagod jalowca - zbieranych pozna jesienia po pierwszych przymrozkach, kiedy osypuja sie najlatwiej. Suszy sie je ostroznie w suszarniach ogrzewanych, w temperaturze nie przekraczajacej 40�C, gdyz przesuszone traca zapach, marszcza sie i matowieja. Szyszkojagody sa najwyzszej jakosci, kiedy po roztarciu w palcach nie wydzielaja soku, tylko ciagnaca sie wokol pestek „smole”.
Owocki jalowca zawieraja znaczne ilosci olejku eterycznego, ktorego glownym skladnikiem jest terpineol. Sa w nich takze flawonoidy, kwasy organiczne, a wsrod nich kwas askorbinowy, czyli witamina C, cukry, garbniki, zwiazki goryczowe, zywicowe, a takze liczne sole mineralne.
Substancje znajdujace sie w szyszkojagodach dzialaja moczopednie i dezynfekuja drogi moczowe. Lagodza takze obrzeki powodowane niedomoga nerek lub krazenia krwi.
W lecznictwie stosuje sie je rowniez w celu zwiekszenia wydzielania sokow zoladkowych, zolci oraz pobudzenia perystaltyki jelit.
Olejek pozyskiwany z szyszkojagod wcierany w skore, lagodzi bole reumatyczne i roznego rodzaju nerwobole.
W kuchni owocki jalowca stosuje sie jako przyprawe do ciezkostrawnych, tlustych potraw, co zapobiega wzdeciom oraz jako srodek pobudzajacy apetyt. Uzywa sie ich czesto do przyprawiania dziczyzny. Rozgniecionymi owockami naciera sie ja przed przyrzadzeniem, „aby skruszala”. W Niemczech i w Alzacji przyprawia sie nimi rowniez kiszona kapuste, gulasz i pieczony drob, aby nadac im smak „dan na dziko”. Szyszkojagody wchodza takze w sklad wielu mieszanek przyprawowych. Uzywa sie ich takze do peklowania mies i przy produkcji niektorych wodek i likierow (m.in. dzinu).

Potrawy
z jalowcem


Kapusta po alzacku
50 dkg kiszonej kapusty
10 dkg wedzonego boczku
2 lyzki smalcu
1 cebula
1 jablko
10 jagod jalowca
1/2 szklanki bialego wina
4 schabowe kotlety
4 male kielbaski
50 dkg ziemniakow lub biale pieczywo
sol i pieprz do smaku
Naczynie do zapiekania wykladamy cienkimi plastrami boczku. Na smalcu zrumieniamy pokrojona w drobna kostke cebule, dodajemy obrane, pokrojone w plastry jablko, kapuste, jagody jalowca i przez chwile dusimy. Uzyskana mase przekladamy do naczynia do zapiekania i polewamy winem. Na wierzchu ukladamy umyte, pobite tluczkiem, oproszone pieprzem i sola kotlety oraz kielbaski. Pieczemy do zrumienienia okolo godziny. Podajemy z ziemniakami lub bialym chlebem.


Likier jalowcowy
1 szklanka jagod jalowca
15 dkg cukru zagotowanego w 2 szklankach wody
1 litr wodki zytniej
Do wodki wsypujemy zmiazdzone uprzednio jagody jalowca i odstawiamy na 2 tygodnie. Po uplywie tego czasu odcedzamy, mieszamy z ostudzonym, cukrowym syropem i znowu zostawiamy na kilka dni i rozlewamy do butelek.

Mieso duszone z jalowcem
50 dkg wieprzowiny lub wolowiny
5 dkg cebuli
5 dkg masla
3-4 zabki czosnku
1/4 szklanki odwaru z jalowca
5 dkg sosu pomidorowego
1/4 bulionu lub wody
pieprz, kminek, lisc laurowy i sol do smaku
Odwar jalowcowy:
1 dkg suszonych szyszkojagod jalowca
2 szklanki wody
Mieso kroimy na niewielkie kawalki, podsmazamy ze wszystkich stron na masle, przekladamy do rondla, dodajemy pokrojona w drobne kostki cebule, czosnek, listek laurowy i troche bulionu lub wody, po czym dusimy do miekkosci. Przy koncu duszenia solimy, dodajemy pieprz, wywar z owockow jalowca i sos pomidorowy. Odwar jalowcowy sporzadzamy zalewajac zmielone na proszek owocki i gotujac przez 15 minut na slabym ogniu. Gotowe mieso podajemy z ziemniakami i surowka.

Zupa z jalowcem
20 dkg ziemniakow
10 dkg marchwi
1,5 dkg korzeni pietruszki
2,5 dkg cebuli
10 owockow jalowca
1/2 litra wywaru miesnego lub gotowego bulionu
Oczyszczone, umyte ziemniaki i warzywa kroimy w slomke (cebule w drobna kostke), gotujemy w miesnym wywarze do miekkosci. Dodajemy jagody jalowca i gotujemy jeszcze okolo 5 minut.



Kup Lecznicze przysmaki - Teresa Lewkowicz-Mosiej w CzaryMary.pl